Докладно про форму та порядок складання єдиної зарплатної звітності ми вже розповідали у нашому минулорічному спецвипуску. Із ним ви можете ознайомитися тут. А ми далі говоритимемо про актуальні зміни та роз’яснення від податківців, яких за цілий рік накопичилося достатньо багато.
Останні зміни до цієї форми та порядку її складання були внесені 9 серпня 2022 року. Докладно про них ми розповідали тут. А зараз нагадаємо про найбільш цікаві з них.
Зарплата мобілізованим
Нові рядки в Податковому розрахунку
Таблиця І Податкового розрахунку доповнена рядками, в яких наводиться сума нарахованої зарплати найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення у період мобілізації:
- ряд. 1.6 — всього сума такої зарплати, з них;
- ряд. 1.6.1 — зарплата, на яку нараховується ЄСВ 5,3%;
- ряд. 1.6.2 — ЄСВ 5,5%;
- ряд. 1.6.3 — 22%.
Крім того, додані схожі рядки з нарахованою зарплатою у межах максимальної величини, на яку нараховується ЄСВ: 2.6; 2.6.1; 2.6.2; 2.6.3.
Додані рядки, в яких відображають нарахування ЄСВ на зарплату, наведену в попередньому абзаці: 3.7; 3.7.1; 3.7.2; 3.7.3.
А також додані рядки, в яких відображається донарахування ЄСВ у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах: 4.4; 4.4.1; 4.4.2; 4.4.3. Зменшення ЄСВ у зв’язку з виправленням помилки, у рядках: 6.4; 6.4.1; 6.4.2; 6.4.3.
Хто заповнює ці нові рядки? Роботодавці — платники ЄП:
- ФОП груп 2 — 3;
- юрособи групи 3.
Нагадаємо, що згідно з п. 9-20 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ під час мобілізації згідно з Указом №69/2022 зазначені роботодавці мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ. Такий ЄСВ сплачується за рахунок держбюджету, крім періодів, у яких зазначені наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено ЄСВ за рахунок держбюджету.
Зазначений ЄСВ має відображатися у звітності (див. абз 3 п. 9-20 Розділу VIII Закону про ЄСВ). Тож на виконання цієї норми Закону Податковий розрахунок і доповнено наведеними вище рядками.
Зауважимо, що до цього зазначені показники у єдиній звітності окремо не виділялися, а відображалися у загальних рядках з нарахованої зарплати, нарахованого ЄСВ.
Заповнення графи 17 «Сума нарахованої заробітної плати (нарахованого доходу) у межах максимальної величини, на яку (який) нараховується єдиний внесок» додатку 1 до Податкового розрахунку. У цьому рядку наводяться в тому числі сторновані суми зарплати мобілізованим, які належать до категорій застрахованих осіб 29, 36, 37, 39, 42-45, 47, 50, 66, 75-78 відповідно до додатка 1 до Порядку №4.
Доходи від продажу сільгосппродукції в додатку 4ДФ
Нарешті додаток 4ДФ в розділі ІІ «Зведені дані…» доповнили новим рядком з інформацією про доходи від продажу сільгосппродукції.
Тут зазначається:
- загальна сума нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізособами від продажу податковому агенту власної сільгосппродукції;
- загальна сума нарахованого та перерахованого ПДФО;
- загальна сума нарахованого та перерахованого ВЗ.
Зазначається у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). Відомості про фізособу — платника податку, якій нараховані доходи у вигляді сільгосппродукції, не зазначаються.
Про проблеми і особливості, пов’язані зі зазначеними доходами і їх відображенням в додатку 4ДФ, ми писали в статті «Єдина «зарплатна» звітність за II квартал» (див. тут).
У разі коригування показників цього рядка в уточнюючому розрахунку:
- для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції — виключення» потрібно повторити всі графи помилкового рядка;
- в рядку «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції» відобразити правильну інформацію.
Додаток 1 до Порядку №4 «Таблиця відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»
Таблиця доповнена новими категоріями застрахованих осіб:
- громадяни України, що підписали контракт добровольця територіальної оборони (код 75) (ЄСВ 22% на суму нарахованої середньої зарплати);
- наймані працівники, яких було призвано під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення (код 76) (ЄСВ 22% на суму нарахованої зарплати);
- особи, які працюють на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариствах УТОГ та УТОС, яких було призвано під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, які не отримували доходів у вигляді грошового забезпечення (код 77) (ЄСВ 5,3% на суму нарахованої зарплати);
- працююча особа з інвалідністю на підприємстві або в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, в яких кількість осіб з інвалідністю становить понад 50%, яку було призвано під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, яка не отримувала доходів у вигляді грошового забезпечення (код 78) (ЄСВ 5,5% на суму нарахованої зарплати);
- найманий працівник — особа з інвалідністю, який працює в товариствах УТОГ та УТОС, якого було призвано під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, який не отримував доходи у вигляді грошового забезпечення (код 79) (ЄСВ 5,3% на суму нарахованої зарплати);
- найманий працівник — особа з інвалідністю, який працює на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, якого було призвано під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, який не отримував доходів у вигляді грошового забезпечення (код 80) (ЄСВ 5,3% на суму нарахованої зарплати).
Щодо початку застосування нової форми
Відповідно до пункту 46.6 статті 46 Податкового кодексу України у разі якщо в результаті запровадження нового податку або зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, який затвердив такі форми, зобов’язаний оприлюднити нові форми звітності.
До визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Оскільки Наказ №189 (враховуючи зміни, внесені Наказом №215) набув чинності з дня його офіційного опублікування (оприлюднено 09.08.2022), то звітувати за новою формою необхідно буде з 01.01.2023 (за IV квартал 2022 року). Про це податківці повідомили тут.